Pozitif Düşünce Gücü

Pozitif düşünceler, olumlu duyguları tetikliyor ve onlarda akabinde yapıcı davranışlar sağlıyor. Duygu, düşünce ve davranışlar (Bilişsel Terapi’nin 3 ayağı olarak) bir bütün halinde hareket ediyor çünkü; her biri, bir diğerini etkiliyor.

Olumlu düşündüğümüzde iyi hissetmeye başlıyoruz, yükseliyoruz. Yapabilirim, becerebilirim düşüncesi motivasyon kaynağı oluyor ve bizi harekete geçiriyor.

Tam tersi olarak aklımızdan geçen olumsuz düşünceler de moralimizin bozulmasına neden oluyor, bizi aşağı çekiyor. Moralimizin bozulması da çoğunlukla durumu düzeltmeye yarayacak yapıcı davranışlar yerine canımızı sıkan ve durumu bizim için daha da zorlaştıracak davranışlar içine girmemize neden oluyor.

Örneğin; gireceğimiz bir toplantıda yapacağımız sunuma tam hakim hissetmemek, kaygı hali, başarız olacağımızı düşünmeye sebep oluyor, o da toplantıya çalışma motivasyonumuzu düşürdüğü ve sonucunda da az çalıştığımız için korktuğumuz şey başımıza gelebiliyor, başarısız bir toplantı geçirebiliyoruz.

Aslında bunun aksine pozitif düşünmek için ne yapılabilir?

– Önce farketmek önemli. “Ben şu anda ne hissediyorum, ne düşünüyorum?” diye kendine sormak. Ancak, kendi duygu ve düşüncelerimizi anladığımızda, davranışlarımızı yönetebiliriz.

– Sonra da ne yapmak istediğimize dair bir seçim yapmak. “Bundan sonra pozitif mi düşüneceğim, negatif mi?” Seçim şansımız var. Pozitif düşünmek güç verir.

Sonuç olarak, pozitif davranışlar, hayatımız için pozitif sonuçlar üretir.

Yüzümüzü güneşe döndüğümüzde, gölgeler arkamızda kalır demiş ünlü bir düşünür…

Pozitif düşünceleriniz bol olsun. 🙂

Çok sevgiler,

Yeşim Erman

 

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.