Kendi İşini Yapanlar için 3 Maddede Başarılı İş Yönetimi

Kendi işini yöneten kişilerin başarılı olması için 3 önemli nokta var bence:

1. İçsel motivasyonu sağlayabilmek:

Burada ara ara blokaj olabiliyor yani kişi tıkanıyor. Böyle durumlarda, atalet yaşanıyor. İşte o zaman, kişi işini neden yaptığını kendine sormalı. İsteği, hevesi nereden geliyordu başlarken? Sonrasında işine devam etmeyi tetikleyen o dürtü neydi? Bunu hatırlamakla başlıyor hareketlenmek…

2. Stratejik planlama yapabilmek:

Rotasını belirlemeyen kaptan olmaz.
Hedef ve stratejilerini kişi en baştan netleştirmeli ki ona göre planlı ve de planı ile uyumlu hareket edebilsin. Ara değerlendirmelerle de analiz etmek ve ona göre revize etmek de son derece önemli çünkü o zaman yeni alternatifler ve seçenekler değerlendirilebilir; böylece de farklı bakış açıları ve çözümler üretilerek, yeni kararlar alınabilir.

3. Öz disiplin sağlayabilmek:

İşi yönetirken bazı dönemlerde ne yapacağını ve nasıl yapacağını bilememek ya da çıkan sorunlarla nasıl baş edeceğinden emin olamamak da sık yaşanabiliyor.

İşte, bu noktada da geçmiş başarıları ve daha önceki benzer sorunlarla nasıl başa çıktığını kendine hatırlatmak önem taşıyor. Diğer bir yandan, araştırma-geliştirmeye devam etmek ve uzmana/danışmana sormak da son derece faydalı oluyor.

Özetle, hevesli ve istekli olmak, değişime açık olmak, keşfetmeye ve kendini geliştirmeye devam etmek, öz disiplin ile birleşince bizi daima ileri taşır.

Sevgiler.
@yesimerman 🦋

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.