Yeniden Başlasaydın Neyi Farklı Yaşardın?

Bu sorunun cevabında sıklıkla karşılaştıklarım:

▫️Karar verirdim.
▫️Harekete geçerdim.
▫️Daha açık/dürüst olurdum.
▫️Söylerdim/sorardım.
▫️Giderdim/gelirdim.
▫️Yapardım.
vb.

Senin bu soruya cevabın net mi? Öyleyse eğer, şimdiden sonra cevabına uygun yaşaman, davranman ya da olman sana ne sağlar; senin için neyi mümkün kılar?

Hayat ileriye doğru yaşanıyor ama geriye doğru anlaşılıyor bir düşünürün söylediği gibi. Geçmişe bakabilince, isteklerimizi daha net görebiliyoruz gibi geliyor bize. Aslında içten içe ne istediğimizi biliyoruz.

İsteğimiz için adım atmaktan bizi asıl alıkoyan korkularımız ya da kaygılarımız oluyor çoğu zaman… Buradaki soru da “korkumuz ya da kaygımız başımıza gelse en kötü ne olur?” sorusu… Cevabı rahatlatıyor aslında çünkü korkunun-kaygının hissettirdiği kadar olası sonun büyük olmadığı, alternatif bir çözüm olabileceği görülüyor değerlendirince. Çözüm akla gelmese bile yeni tecrübe kazandıracağı da biliniyor.

Ben şimdiki aklım olsa bir konuda daha açık ve net olurdum ama şimdiden sonra benzer durumlarda daha açık ve net olacağımı biliyorum içten içe…

Pişmanlığımız geçmişi, kaygımız da geleceği değiştiremiyor. Etkimiz şimdi’de yani çözüm şimdide aldığımız sorumlulukta. 🦋

Bakış açımız, kararımız ve deneyimimiz her şeyi değiştirebilecek güçte…

Sevgiler.

Yeşim Erman

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.