Denge Zıtlıklardadır…

Gece gündüzsüz olmaz, zorluk ve kolaylık birbirini tamamlar; zıtların uyumundadır hayat. Zıtlıklarla bütündür.

İyi giden bir şeyin yanında kötü giden bir şeyin olması kaçınılmazdır. Sevinç ile gözyaşı iç içededir. Acı ile haz biraradadır. Yoksunluk olmasa şükür nasıl olabilir? Kuşun iki kanadı ile uçması gibi… Denge zıtlıklardadır. Bizi ileriye taşır, üretken yapar.

Çoğumuz hep mutlu olmak istiyoruz. Halbuki, bize huzuru asıl bulduran mutsuzluğu da yaşamak çünkü bu şekilde gelişip, olgunlaşabiliyoruz. Kendimizi ve hayatımızı daha iyi yönetmeye başlıyoruz.

Bunu daha iyi anlamak için zor zamanlarda hissettiğiniz duyguya bakın, duygunuzu tanımlayın, ona bağlı ihtiyacınızı anlamak üzere de ihtiyacınızı kendinizi kendinize ifade edin. O zaman huzur yakalanmaya başlar. Örneğin, hayal kırıklığı hissetmiş olabilirsiniz, onu bertaraf etmek yerine yaşamak ve geçmesine izin vermek, akabinde onun anlaşılmak ve karşılıklı iletişim kurmak ihtiyacınızdan kaynaklandığını anlamak yaşadığınız süreci kolaylaştırır. Akabinde kendiniz için daha uygun karar almanızı sağlar.

Bu bakış açısından kendimize bakabildiğimizde ve farkettiğimizde, kendimizi olduğunuz her halimizle kabule de adım adım yaklaştığımızı görebiliriz.

Sevgiler,

Yeşim Erman

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.