İş ve Özel Hayat Dengesi Nasıl Sağlanır?

Her şeye aynı anda sahip olabilir miyiz ya da her şeyi aynı anda yapabilir miyiz?

“Denge” ne demek tam olarak?

“Bir nesnenin veya bir insanın devrilmeden durma hali” diyor sözlük. Bir tarafın ağır gelmeme durumu…

Bana kalırsa denge, kendi yaptıklarının sana uyması; diğer bir deyişle kendi merkezinde olmak ya da farkederek merkezine geri gelebilmek demek. Bunun için de kendine en temelde “neye ihtiyacım var?” diye sorabilmek…

Bir örnek olarak; herhangi bir anda şiddetli bir ağrı çektiğimizde odağımız sağlığımızda oluyor ve denge oraya gidiyor ister istemez. Ancak, sağlığımıza kavuştuğumuzda tekrar başka bir şeye odaklanabiliyoruz. Bir başka örnek olarak çok önemli bir projeyi bitirmeye çalışırken odak projede ve denge bu nedenle iş hayatında oluyor.

Farketmemiz gereken en önemli şey, bunu bizim seçip seçmediğimizin bilincinde olmak. Kendim istediğim için mi yapıyorum ya da ben ne istiyorum? diye sorabilmek… Dengeyi nereye çekersek, o hareketin etkisinden sorumlu olduğumuzu kabul etmek esas olan.

İnsanı mutlu eden ve güven veren en önemli şeylerden biri özellikle iş ve özel hayatı arasındaki denge. Bu dengeyi sağlamak üzere kritik noktalar neler?

🔹Sahip olduklarımız ve ihtiyaçlarımızı dengelemek; özellikle beklentileri yönetmek. Para vermeden sahip olduklarımızı ele alalım. Sağlık, aile, eş/sevgili, çocuk, arkadaşlar, sevgi, şefkat, an, akış, sakinlik… Bunların farkına varmak ve bunları gözeterek; bol bol şükredip, kıymet bilmek çok önemli. Sonrasında ise ihtiyacım ne diye sorarak; isteklerini tekrar değerlendirmek…

🔹Planladıkların planladığın gibi gitmeyebilir. İçindeki mesajı görebilmek de bir denge. O yüzden “direnç yerine kabul” seçerek; akışta olabilmek ki yeni kapılar açılsın.

🔹Senin için çok önemli olmayan şeyleri boş vermek ya da oluruna bırakmak da denge. Bırakmak ya da vazgeçmek… Bir döngüyü kapatmak, bir döngüyü açmayı sağlar. Tasavvufta bir söz vardır: “Yepyeni bir yaşama doğmak için ölmeden önce ölmeli insan.” Yeniyi karşılayabilmek için neyi eskide bırakmam gerekiyor? diye kendine sorabilmek denge.

Özetle, dengeli bir yaşam, ailen, işin, hobilerin ve sosyalliğin arasında “senin için” anlamlı bir ilişki kurabilmek; neyi neden yaptığına hakim olmak, merkezinde olmak, dengeni farkederek sağlamak.

Sevgiler.

Yeşim Erman

 

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.