“Seçimler hayatımızın pusulalarıdır.” Sebuhi Quluzade

Seçmek birden fazla eylem arasından birini tercih etmek. Diğer bir deyişle ne yapacağına ya da ne yapmayacağına karar vermek… İnsan beyni bunu her an yapıyor. Bunu okuyup, okumamak bile şu an bir seçim ve sana ait.

Durum böyleyse ve herkes seçimlerinde özgürse; o zaman istemeyerek hiçbirşey yapmamamız lazım değil mi? Peki nasıl oluyor da bazı seçimleri isteyerek yapıyoruz, bazılarını da istemesek de yapıyoruz? Beynimiz bizim için en iyisini seçiyorsa burada başka neler var?

Yapmak zorunda olduğumuz şeyler… Örnek olarak, diyelim ki bu sabah saat 7’de kalkmak istemediniz, uyumaya devam etmek istediniz; seçiminiz uyumak olursa, burada uyumanın maliyeti devreye giriyor. Saat 9’da işte olamamak, toplantıyı kaçırmak, yöneticiye açıklama yapmak, vb. Getiri ve götürü hesabı bir nevi. Eğer haftasonu olsaydı, saat 7’den sonra uyumak belki de böyle bir hesap gerektirmeyecekti ve saati görseniz de keyifle uyumaya devam edecektiniz.

Burada ince çizgi var. Yapmak yapmamaya göre sizin için nasıl bir tercih… Yani ne kadar önemli… Aynı örnekten gidersek, uyumaya devam etmek belki de o gün sizi o kadar mutlu edecek ve rahatlatacak ki bunun tüm maliyetine katlanabileceksiniz. Hatta her sabah biraz daha uyumak hayatınızda o kadar önemli bir seçim durumuna geldi ki başka bir iş bulmanızı düşündürüyor.

Seçmek tamamiyle bir tercih, bir karar… Her karar da çok alternatif var. Seçenekler de düşündükçe, üzerinde kafa yordukça çıkıyor çünkü yaratıcılık zorladıkça artıyor. O zaman seçim sadece düşünmek ve karar almayı değil; hissetmeyi de içinde barındırıyor. Yani zorunluluk bir tarafta ise onu istemek de diğer bir tarafta. İsteklerimizi yaşadıkça yani tercihlerimizi iyi düşünerek ve hissederek verdikçe mutluluk hissimiz de paralel olarak artıyor.
Diyelim ki önünüzdeki iki seçenekten (A ve B) canınız B’yi seçmek istiyor. B’yi yapmanın maliyeti A’yı yapmamayı karşılamalı ki B’yi gerçekten yürekten isteyerek yapmaya devam edin. Eğer karşılıyorsa, işte o zaman B’yi isteyerek yapmaya devam ediyorsunuz. Aynen uyumaya devam edip etmemek örneğinde olduğu gibi.

Geçen gün dediğim; şükür, umut, pozitif düşünce, sağlıklı yaşam, hepsi seçime giriyor; tam da bu yüzden…

Çok sevgiler.
@yesimerman

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.