VUCA Dünyası

Günümüz dünyası VUCA dünyası:

· Volatility = Değişkenlik
· Uncertainity = Belirsizlik
· Complexity = Karmaşıklık
· Ambiguity = Muğlaklık

ABD ordusu özellikle Irak ve Afganistan savaşlarında askerlerin aldıkları eğitimlerin yetersiz kaldığını görünce; söz konusu farklı coğrafyalardaki koşulları VUCA olarak tanımladı. Bu terim, bulunduğumuz dönemin şartlarını anlatmak için de giderek daha fazla kullanılmaya başladı ve her alanda yaygınlaştı.

Neden VUCA dönemindeyiz?

Siyasal belirsizlikler, ekonomideki dalgalanmalar, artan müşteri beklentileri & çalışan talepleri ve sosyal & çevresel faktörler gibi bir çok etken nedeniyle VUCA dönemindeyiz.

Peki, neyi yansıtıyor bu VUCA?

Değişimin hızının ve kapsamının belirlenemediği, olayları anlamakta zorlandığımız ve öngörü yapamadığımız bir dönemi yansıtıyor. Tabii, kavram giderek de dönüşüyor. VUCA dünyasını yönetmek için nasıl olmak lazım deniyor ve aşağıdakiler bulunuyor:

Volatility (Değişkenlik) için Vision (Vizyonerlik): Bakış açısını değiştirmek, geleceği tahminlemek.

Uncertainity (Belirsizlik) için Understanding (Anlayış): Değer odaklı yaklaşımda olmak ve çözüm sunmak

Complexity (Karmaşıklık) için Clarity (Açıklık): Şeffaf iletişim; açık ve net olmak

Ambiguity (Muğlaklık) için => Agility (Çeviklik): Hızlı karar, çevik hareket

Bu VUCA dünyasında fark yaratmak giderek önem taşıyor. Bu da beraberinde daha yaratıcı olmayı gerektiriyor.

Diyelim ki; yöneticisiniz ve ekibinizden beklentiniz “yaratıcılık.” Daha yaratıcı düşünsünler, daha yaratıcı fikirler getirsinler istiyorsunuz.

Neler yapabilirsiniz?

En başta, performans dönemi başında herkesten beklentinizin, bu sene 3 yeni fikir getirmelerini olduğunu söyleyebilirsiniz. Bunu da ödüllendireceğinizi ekleyebilirsiniz. Hatta, globalden örnekler vererek yaklaşımınızın altını çizebilirsiniz.

Olabilirliğine önce siz inanın ve inandırın. İnandırırsanız yaptırabilirsiniz; ister VUCA gündeminde ister başka gündemlerde. 🙂

Sevgiler.
@yesimerman

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.