Wu Wei Felsefesi

Yaşadığımız ana odaklanıp, akışın içinde kalmamızı ve yaptığımız işle bir olmamızı öğütlüyor “Wu Wei” felsefesi.

Wu Wei anlam olarak “non-doing” yani “eylemsizlik” demek. Bu, hiçbir şey yapmamak anlamına gelmiyor. Tam olarak hayatta hiçbir şeyi zorlamamak anlamına geliyor. Efor değil emek diyor.

Taoizm düşüncesinin kurucusu kabul edilen Lao Tzu’ya göre bu durum kendine izin vermek ve nehirde akan su misali olmak demek. Rüzgarla ve suyun akışı ile gitmek ancak sadece manevra yapman gerektiğinde yapman demek. Bir pilotun uçağı kaldırması ve indirmesi dışında havada da uçağa gerektiğinde müdahale etmesi gibi bir nevi…

Bir şeyi oldurmak üzere doğal akışına karşı çıkmamak anlamına geliyor. Anda kalmak, o an deneyimin neyse onda olmak, oradaki duygunu yaşamak… Buna karşı koymak beyhude bir çaba ve akabinde de üzüntüye sebep oluyor.

Bu felsefe, bizdeki tevekkül’ün karşılığı bir kavram. Düşünerek yapmak değil, yaşayarak olmak. Araba kullanılmaya çalışılmaz, sadece kullanılır. Hareket odur ve orada olunarak deneyimlenir.

Olana ya da olmayana razı gelmek de diyebiliriz buna. Hani bir görsel vardır; büyük bir el kişiyi tepeden aşağı atar, diğer bir el de aşağıda eli açık olarak onu bekler. Hayata güvenmek ve teslim olmak var burada.

Bunu öğrenebilmek hayatta var olma sebeplerimizden biri. Anlayabilmek için de ileri değil geriye yani geçmişimize bakmakta fayda oluyor. Ne zaman çabaladık ve olduramadık, ne zaman planladık ama bambaşka bir şey oldu. Bunlar bize ne diyor?

Havanın yoğun sisli olduğunu düşünün. Ya durursunuz ya gidersiniz. Gitmeniz gerektiğinde de teslim olursunuz, öyle değil mi?

Olumsuzluklara takılı kalmak bizi bir yere götürmüyor. Her dönemde, inişler ve çıkışlar, kazançlar ve kayıplar oluyor. Her biri bize öğrenme fırsatı olarak geliyor. An var sadece bize ait ve de her daim korunuyoruz… En zor zamanımda bunu hatırlamak bana iyi geliyor, size de gelsin.

Bırakalım neyi bırakmaya ihtiyacımız varsa…

Sevgiler.

Yeşim Erman

 

 

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.