Değişime Direnç

Değişim – dönüşüm yaşadığınızda etrafınızdakiler, özellikle birebir görüştüğünüz yakın çevreniz çoğu zaman size direnç göstermeye başlar: “Sen böyle değildin, böyle yapmazdın, değiştin” derler.

Neden biliyor musunuz? Sizi aynalarlar çünkü. Farklılık yansır sizden onlara ve alışkın oldukları düzen bozuluyor izlenimine kapılırlar.

Örnek olarak, diyelim ki herhangi bir ikili yakın ilişkinizde alttan alıyor, sakin kalıyor, neredeyse her şeyi sineye çekiyorsunuz. Bir süre sonra farkına varıyorsunuz ki, bu sizi artık mutsuz ediyor hatta giderek öfkelendiriyor çünkü kendi isteğinizi yapmıyorsunuz, kendiniz olamadığınızı hissediyorsunuz. Bir süre sonra, kendinizi artık ifade etmeye, o kişiye ne düşündüğünüzü ve hissettiğinizi söylemeye karar veriyorsunuz.

Fikrinizi, görüşünüzü, hissiyatınızı direk söylemeye başladıktan yani tepki vermeye başladıktan sonra ilişkinin seyri de değişmeye başlar. Diğer taraf sizi bu yeni haliniz için suçlamaya ya da eleştirmeye meyilli olur. Sizi bu yeni halinizle kabul etmekte zorlandığı için size alışkın olduğunuzdan daha fazla tepki verebilir.

Bu durum sizi önceleri rahatsız edebilir hatta olumsuz etkileyebilir. Ancak, asıl önemli olan sizin değişim kararınızın sorumluluğunu alıp almadığınızdır. Bu sorumluluk yani sizin seçtiğiniz yeni yaklaşım ve benimsediğiniz yeni davranış tarzı değişiminizin gerçekleşmesini sağlar, devamlılığını da teyitler.

Eğer siz o noktada kendinizden razı olursanız, iç huzura da yaklaşırsanız. O zaman da başkaları da sizin bu değişiminizi, yeni halinizi kabullenmek konusunda yol kateder çünkü siz kabuldesinizdir. İlişkileriniz düzelmek üzere ivme kazanır.

Kendinizde yarattığınız değişim, dünyayını aydınlatır. O yüzden bir şeyler değiştirmek isteyen insan, önce kendinden başlamalıdır boşuna söylenmemiştir…

Çok sevgiler.

Yeşim Erman

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.