Dengeyi Bulmak…

Her günü daha tatmin yaşamanı sağlayacak çok temel bir yöntem var: Ruh-beden-zihin dengeni sağlamak.

Her biri için tek tek her gün en az bir şey yapmak:

✔️ Bedenin için hareket:

Düzenli yürüyüş yapmak, spor yapmak. Kısıtlı bir süre için bile olsa bedeninin aktif olmasını sağlamak. Merdiven inip-çıkmak, markete yürüyüp-gitmek olabilir. Aklına bedenini kullanmak için sana uygun olan ne geliyorsa yapabilirsin.

✔️ Zihnin için faydalı meşguliyet:

Bir sorun/problemi çözüme kavuşturmak, bir konuda farklı ya da yeni bir yol üretmek. Bulmaca çözmek ya da zeka oyunu oynamak da olabilir. Zihnini olumlu anlamda kullanmayı sağlayabilirsin.

✔️ Ruhun için duygularının farkındalığı:

“Ne hissediyorum, neye ihtiyacım var” diye kendine sormak ve ona göre aksiyon almak. Örneğin, yorgun olduğunu farkettiğinde dinlenmek, keyifsiz olduğunu farkettiğinde, kendin için sevdiğin herhangi bir şey yapmak. Sevdiğin birini aramak, sevdiğine onu sevdiğini söylemek. Kalbinin sesini dinleyebilirsin.

Bu üçlüyü her gün uygulayarak, günlük rutinin haline getirdiğinde kendinle temasın artacağı için kendine daha yakın hissetmeye başlarsın ve hayatın daha yolunda gitmeye başlar. Bu sayede hayatında gerçek lezzeti yakalayabilir; daha tatmin hissedebilirsin.

Bir düşün; günlük yaşantında bu üçünden herhangi birinde dengesizlik varsa yolunda gitmeyen şeyler vardır… Ya yeterince hareket etmiyor ya da kendini fiziksel olarak fazla yoruyorsundur. Ya zihnini herhangi bir işle meşgul etmiyor ya da çok fazla düşünüyorsundur. Ya duygularının hiç geçmeyeceğini düşünüp, esiri oluyor ya da duygularına hiç bakmıyor, kalbinin sesini duymuyorsundur.

Bu döngüyü kırmak için farklı bir şey dene; sık sık mümkünse hemen hemen her gün ruh-beden-zihin dengeni gözden geçir.

Ne demişler hayatın özü denge meselesi… Dengeyi yakala ve hayatını yaşa. 🙂

“İnsanoğlu hep uçurumların kenarında dolaşır ve becerir mi becermez mi bilinmez ama en gerçek sorumluluğu dengesini bulmaktır.” Jose Ortega Y Gasset, İspanyol Felsefeci

Sevgiler.

Yeşim Erman

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.