“Hata Yapmaktan Korkmak İlerlemenin Ölümüdür.” Alfred North Whitehead

 

Neden hata yapmaktan korkulur?

Mesela:

▫️Kendinden beklentinin çok yüksek olması
▫️Hata yapmayı kendine yakıştıramama
▫️Sürekli başarı ve yüksek performans isteme

▫️Onaylanmama kaygısı

▫️Başkalarının takdirini isteme
▫️Mükemmeliyetçilik
▫️Elde edilen sonuçlardan tatmin olmama

Peki ne yaparsak, nasıl bakarsak, hata yapmaktan korkmayız ya da hata yaptığımızda kendimize daha hoşgörülü davranabiliriz?

  1. Öncelikle, hata yapmak normaldir, doğaldır. İnsanoğlu mükemmel değildir. Bunu kabul ederek, başlayın.
  2. Hataların öğrenme fırsatı olduğunu hatırlayın. ‘Hatalar yeni keşiflere açılan kapıdır.’ demiş ünlü yazar James Joyce.

Edison, ampulü bulabilmek için yıllarını vermiş. Hatta, 40.000 metal denemiş, olmamış. Bir arkadaşı “Hala yılmadın mı, bu işi başarabileceğini sanıyormusun?” diye sorduğunda, “Ne demek, tabi başaracağım. Şimdi en azından bu iş için kullanılamıyacak 40.000 metalin hangileri olduğunu biliyorum” demiş. 🙂 Yapılan her hata içinde bir öğreti barındırır. Bu şekilde bakın ve o öğretiyi bulmaya odaklanın. Her hata yaptığınızda, ben bu hatadan ne öğrendim diye sorun.
.3. Hatayı başkası yaptığında ona anlayış göstermek ne kadar doğalsa, kendiniz hata yaptığınızda da kendinize aynı hoşgörü ile yaklaşabilmeniz daha çok olgunlaşmanızı ve gelişmenizi sağlar. Başkalarının hatalarından da öğreniriz, bunu hep hatırlayın.

4. Yapılan hatalara odaklanmak yerine hem kendi yaptılarınızda hem de başkalarının yaptıklarında iyi yanları görmeye çalışın. Bol bol takdir edin, hem kendinizi hem çevrenizdekileri. Bu da pozitifliği ve gelişimi destekler.

  1. En iyisini, en mükemmelini yapmak mı çaba ve emek sarfedip, değerli ve faydalı işler yapmak mı, bunu düşün, değerlendirin. .
  2. Hedeflerinizi gözden geçirin. Ulaşılabilir hedefler koyup, koymadığınızı değerlendirin. .

7. Yaptığınız her işte sadece sonuca odaklanmayın; süreci de yaşayın. Sadece sonuca odaklanmak kaygıyı tetikler, halbuki sürece de kıymet vermek iş yapış şeklinizi ve yaratıcılığınızı tetikler.

“Hata Yapmaktan Korkmak İlerlemenin Ölümüdür.”

Alfred North Whitehead

 

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.