Ho’oponopono Tekniği ile Kendinizle Bütünleşmek

Ho’oponopono tekniği, bedeni ve zihni olumsuz anılar ve duygulardan arındırmak ve bilinçaltını temizlemek üzere kullanılan psikolojik bir yöntem. Hawaii dilinde “hayatı düzeltmek” anlamına geliyor.

Hawaii’li terapist ve eğitmen olan Dr. Hew Len tarafından geliştirilmiş ve üzerine kitap yazılmış, 30 seneyi aşkın bir süredir de dünya genelinde uygulanan etkili bir yöntem Ho’oponopono.

Dr. Hew Len tutuklu akıl hastalarıyla çalışırken, onların zihinsel faaliyetlerini kendine uyguladığı bu teknikle iyileştirmeye başladığını farkediyor ve akabinde tekniğinin kullanımını yaygınlaştırıyor.

Ho’oponopono’ya göre gördüğümüz ve hissettiğimiz her şey bizim iç benliğimizden etkileniyor. Düşündüklerimiz etrafımızdaki her şeyi dönüştürüyor. Etki bizde. Yani hayatta başımıza ne gelirse gelsin sorumlusu biziz. Her şey önce bunu kabul etmekle başlıyor.

Diğer bir deyişle, ilişkilerimizde yaşadığımız sorunlar, kendimizde çözemediğimiz konular, pişmanlıklarımız, kırgınlıklarımız, hatalarımız, yanlışlarımız hepsinde sorumluluğu almamız ile değişmeye başlıyor her şey.

Bu yöntemin temel amacı, kendini affetmeye, sevgi ve şükran göstermeye dayanıyor.

Nasıl uygulanıyor?

4 temel aşaması var:

  1. Seni seviyorum.
  2. Özür dilerim.
  3. Lütfen beni affet.
  4. Teşekkür ederim.

Bu cümleleri sırasıyla her gün kendinize en az birkaç dakika içtenlikle söyleyerek, tekrar ediyorsunuz. Spesifik bir konu üzerinden gidebilir ya da konu seçmeden genel olarak da söyleyebilirsiniz. Bunu 21 gün boyunca her gün uygulamak da kendinizle derinleşmeyi ve bütünleşmeyi sağlıyor.

Ben kendime konu bazlı uyguluyorum. Danışanlarıma da yeri gelince anlatıyorum kendi konularında uygulamaları için.

Kendimizi kabul etmeyi kolaylaştırıyor bu yöntem en çok. Ayrıca, özfarkındalığı artırıyor, kendinle bağ kurmayı, bütünleşmeyi sağlıyor.

Düşüncelerimizi değiştirmek sadece bizim elimizde…

Sevgiler.

Yeşim Erman

 

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.