Kendimize Verdiğimiz Sözler…

“…kendi kendimize verdiğimiz sözü tutmak en çabuk unuttuğumuz şeydir.”
William Shakespeare

Kendine verdiğin bir söz var mı yakın zamanda?

Söz vermek ne anlam taşıyor senin için?

Tutuyor musun sözlerini?

Ben sıkça başkalarına verilen sözlerin tutulduğunu ama kendine verilen sözlerin tutulmadığını görüyorum, duyuyorum.

Bir başkasına verilen herhangi bir söz; plan, randevu, buluşma, vb. tutulmadığında panik, sıkıntı, huzursuzluk getiriyor beraberinde. Karşı taraf nasıl karşılayacak, aramızdaki güven ilişkisine ne olacak diyerek bir vicdan muhakemesi başlıyor içeride. Önce, özür dileniyor ve hemen akabinde düzeltme ve alternatif yaratma çabasına giriliyor.

Kendimize verdiğimiz sözlerde peki?

Daha erken kalkmak ya da yatmak, düzenli spor yapmak, diyete başlamak, bir kursa/eğitime yazılmak, bir konuda artık aksiyon almak, bir alışkanlığı bırakmak, vb.

Bu sözleri tutamayınca ne oluyor?

Kaldığımız yerden devam ediyoruz çoğu zaman.
Bir süre sonra tekrar yeni bir söz veriyoruz belki de. Fakat içimizde neler oluyor? Başarısızlık hissi enerjimizi ve motivasyonumuzu zedeliyor. Kendimize olan inanç ve güven mekanizmamız hasar alıyor.

Ne yapılabilir?

1. Öncelikle, kendinize dürüst olmak ve niye bu sözü kendime veriyorum sorusunun cevabını bulmak önemli. Cevap kendinizle ilgili olmalı; başkası istiyor diye ya da başkasını memnun etmek üzere bir söz veriyorsanız o sözü tutamama ihtimaliniz yüksek olur.

2. Gerçekten istediğinizden emin olmak. Belki de bir hevesti geçti yerini başka bir şey aldı. Kendinize sorun; bunu gerçekten istiyor muyum? Olunca ne olacak? Olmayınca ne olacak? Buna göre netleşin.

3. Bir ve iki numaraya göre diyelim ki sözünüz kendinizle ilgili ve gerçekten istiyorsunuz. Buna rağmen sözünüzü tutamadığınızda başkalarına karşı tutamadığınız bir söz de olduğu gibi önce kendinizden özür dilemek; sonra da alternatif yaratmak. Örneğin, tutabildiğiniz bir başka sözdeki kendinize bakın ve oradaki inancınız nasıl oluyorsa onu buraya da uyarlayın.

Özetle, değerlisiniz; kendinizi sevin ve dürüst olun. Ancak bu şekilde kendinize verdiğiniz sözleri tutarsınız; böylece de iç huzur ve bütünlük sağlarsanız.

Çok sevgiler.
@yesimerman

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.