Kişisel Sınırlar

Hayatta kişisel sınırlarımızı netleştirmek, gerçekte ne istediğimizi ve kim olduğumuzu öğrenmek için çok önemli bir süreçtir.

Kişi(ler), zaman, ortam, yemek, aktivite, eşya, vb herhangi bir şey ile ilgili olabilecek sınırların içinde kişisel alanınız, yapmak istedikleriniz ve ihtiyaçlarınız; dışında ise tercih etmedikleriniz ve yapmak istemedikleriniz vardır.

Aynı özel bir bahçenin çitleri, bir ülkenin sınırları gibi fiziksel sınırları, kendinize kişisel olarak uyarladığınızı, görünmez ipler çerçevesinde bunu kurduğunuzu ve yönettiğinizi düşünebilirsiniz.

Bir insanın duygu ve düşüncelerini özgürce ifade edebilmesi, kendi ihtiyaçlarını bilinçli olarak karşılayabilmesi ve bireysel olarak olgunlaşması ve gelişmesi için kişisel sınırları olmak durumundadır.

Herkes kendinen sorumludur; bu anlamda seçimlerinin, tercihlerinin de sorumluluğunu alabilir. İlişkileri ve iletişimini de bu doğrultuda sağlıklı ve etkili yürütebilir.

Dur alanının ihlal edilmesine izin veren kişi yani hayır diyemeyen kişi, aslında başkasına değil, kendine hayır der. Bu bağlamda, sadece sınırları koymak değil, korumak da çok önemlidir.

Örneğin; gece geç saatte arayan yöneticisine çocuğunu yatırdıktan sonra ya da sabah onu geri arayabileceğini söyleyebilmek, yakınlarından ziyarete gelmeden önce haber vermelerini istemek, özel eşyalarının başkalarını tarafından izin alınarak kullanılmasını tercih etmek, belirli bir yaşa geldikten sonra aileden ayrılarak kendi evine çıkmak… Bunlar hep kişisel sınırlara örnektir.

Sınırlamanın çaresi, kendi öz sevgini odakta tutmayı bilebilmektir. Duygusal ihtiyaçlarının farkında olan bir birey, önce kendinin sonra başkalarının ihtiyaçlarına duyarlı ve saygılı olur.

Sizin yaşamınızda belirlediğiniz sınırlar neler?

Sevgiler,

Yeşim Erman

 

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.