Modayı Takip Etmek…

Modayı takip etmek diye bir şey var. Hatta sadece moda olduğu için bazen beğenilmese de yakışmasa da rahat edilmese de uymak, tüketmek var.

Moda hayatın her alanına yansıyan soyut bir kavram. Trend, yaklaşım, anlayış, akım… denilebilir. Kıyafet ağırlıklı algılansa da tasarım, müzik, sanat, sinema, tiyatro, yemek gibi bir çok alanı içine alıyor.

Moda nedir, nerden gelmiştir, nasıldır değil benim yazacağım tarafı. Farkındalık için bakış açısı paylaşmak istiyorum.

Moda tam olarak tasarlamak, yaratmak ya da oluşturmak mı soru işareti. Zaten tasarlanmış, yaratılmış, oluşmuş bir şeyi “iyi yakalamak” ve “iyi pazarlamak” demek. Yani anahtarı “kopyalamak” böyle bakınca.

Modayı takip ve modaya uyum ise yaygın olana düşkün olmak ve genele ait olmak ile ilgili. Odak ise bireysel olarak kişinin kendisinden çok genel olanda yani toplumsal tarafta. İhtiyaçtan öte özenmek, beğenilmek ve uyum sağlamak dürtüleri ile doğuyor. İmaj ve farklı olmak asıl ön planda olan.

Gelelim “özgün olmaya.” Bunda ne var? Modayı görsen de bilsen de sana ait bir stil oluşturmak, kendini tarzını yaratmak, kendi modanı kendin belirlemek var. Bu da kendini daha iyi tanıyarak ve ne istediğinin daha çok farkında olarak mümkün. Düşünce ve duygularını bilerek; inanç ve değerlerine hakim olarak aynı zamanda. O zaman odak kişide, sende… “Moda kişinin kendine yakışanı giymesidir” diye popüler bir deyiş vardır bunu yansıtan.

Bu noktada bazı sorular bırakmak istiyorum size:

✨Farklı olmak mı fark yaratmak mı sana cazip gelen?
✨Uyum sağlamak mı değişim yaratmak senin kendi tercihin?
✨Beğenilmek mi geliştirmek mi asıl hoşuna giden?

Cevaplarına göre değerlendirebilirsin bu konudaki bakış açını.

Çok sevgiler.
@yesimerman

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.