Şimdi’nin Önemi

Hayatta her ne oluyorsa olan biten her şey şimdi’de oluyor…

Çok sevdiğim bir sözü aklıma getirdi geçen gün bunu düşünürken:

“Hayat ileriye bakarak yaşanır, geriye bakarak anlaşılır.” Soren Kierkegaard

Geçmiş bana ait. Tecrübelerim, yaşanmışlıklarım, öğrendiklerim… Gelecek bana ait. Hayallerim, planlarım, hedeflerim… Tabii ki şimdi de bana ait. Varoluşum, ana kaynağım, gerçekliğim… Yaşamımın gerçekleştiği yer şimdi.

Hayat niye ileriye bakarak yaşanır? Zaman ileri akar, şimdi de yaptıklarımızla geleceğimizi şekillendiririz. Niye geriye bakarak anlaşılır? Şimdi de sahip olduklarım, geçmişimden getirdiklerimdir, beni ben yapan şeylerdir, öğrendiklerimdir. Birleştirirsek; geleceği, geçmişteki tecrübelerimize dayanarak hayal ederiz. Geleceği yaratma fırsatı ise sadece şimdi’de mümkündür.

An bir fırsattır. Kitap yazmaya karar verdim diyelim. Şimdi’de bunun için ne yapıyorum? Anı nasıl değerlendiriyorum o gelecekte çok satmasını istediğim kitap için.

Şimdi’de yaşamak başka neden önemlidir?

Şimdi’de odaklanabildiğimizde, geleceğin kaygılardan ve geçmişin sorunlarından, takıntılarından arınarak yaşayabiliriz. Geçmişe korku yerine öğreti; geleceğe de kaygı yerine fırsat olarak bakabiliriz.

Bu zihniyet nasıl mümkün olur?

Farkederek…

Şimdi’de yaptığımız her şeyde gerçekten ne kadar oradayız onu kendimize sorararak.

Ruh-beden-zihin bütünlüğü rahatlıkla değerlendirebilirsiniz bunu.

Beden buradayken, zihin nerede, ruh nerede? Yani, anda yaptığınız şeyi yaparken ne düşünüyor ve ne hissediyorsunuz?

Bütünüyle anda olmayı deneyimleyebildiğimizde, ana hak ettiği değeri verebilir ve kendimiz için ileriye ileriye dönük bir çok fırsat yaratabiliriz.

Şimdi’nin gücü sizinle olsun…

Yeşim Erman

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.