Hayaller ve Gerçekler…

“Hayaller ve gerçekler” deriz hep değil mi… Capsler, komik görüntüler, karikatürler, videolar vardır hatta üstüne. Hayaller ve gerçekler tutmaz algısı vardır çünkü. .
Öncelikle, kimse hayal kurmuyorum demesin, hayal herkes kurar. Kendini hayal kurarken hayal et mesela. Nasıl? 🙂

Arnold Mindell, “Uyanıkken Rüya Görmek” (Dreaming While Awake) kitabında 3 aşamalı gerçeklik seviyesinden bahsediyor ve diyor ki “tüm gerçekler kafamızda oluşmadan önce 3 aşamadan geçiyor.”

1.seviye “öz seviye.” Burada özbenlik var yani duygular, düşünceler, inançlar, değerler, güçlü yönler, gelişime açık yanlar, varsayımlar… bizi biz yapan herşey. .

2.seviye “hayaller seviyesi.” Örneğin, aşık olduğu kişi ile gelecek hayali kurmak, evlendiğini hayal etmek burada.

3. seviye ise “ortak gerçeklik seviyesi.” Burası da ortak hayallerimizin gerçeğe dönüştüğü kısım. Aşık olduğumuz kişi ile evlendiğimiz yer ve evlilik gerçeğinin bize iyi ya da kötü gelen tüm tecrübeleri burada yer alıyor. Bize en tanıdık gelen kısım 3. seviye çünkü günlük hayatı temsil ediyor. Olaylar ve yaşananları.

3. seviyedeki herşey yaşanmadan önce bilinçli ya da bilinçsiz olarak hayallerimizde oluşuyor. Diyelim ki bir iş görüşmesine gitmeyi istiyorsunuz. Görüşmenin yapılacağı yer, oda, görüşülecek kişileri ve görüşmenin nasıl geçeceğini hayal edebilirsiniz. Bu hayaller değerlerden, tecrübelerden, özden besleniyor yani 1. seviyeden.

İnsan, yaşamında bu seviyeler arasında gidip geliyor; dans ediyor adeta. Hangi seviyede olduğunu fark etmek önemli. Örneğin, ilişkide olduğumuz kişinin gerçekliği ile bizimki arasında fark varsa sorun yaşanıyor. Evlilikte farklı beklentilerden oluşan sorunlar gibi. En basit örnek olarak bir eşin dağınık, diğer eşin titiz olması ve getirdiği çatışma durumları mesela. İşte tam bu noktada, bilinçli seçimler ve yaşam kalitesi için önce kendini iyi tanımak, ne istediğini bilmek ve ona göre hayali kurmak, akabinde de karşındaki kişiyi iyi tanımak, ne istediğini bilmek ve hayalini öğrenmekten gerekiyor. Yani, Ben’i iyi tanır ve güçlendirirsek, biz’i de yaşamak kolay oluyor.

Özetle, yaşamda öz, hayalleri, hayaller de gerçekleri besliyor. Bu anlamda, kendinize ne kadar döner ve kendinizi farkeder, kendinizle çalışır, bunu ilişkide olduğunuz kişilerle de paylaşırsanız, hayallerinizi de ona göre kurarsanız ve gerçeklikte kendinizi yaşayabilirsiniz.

Çok sevgiler.
@yesimerman 🦋

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.