Şimdiki An’a Gelebilmek…

Canınız bir konuda sıkıldığında ya da zihniniz bir konuda gereğinden fazla meşgul olduğunda, sizi bulunduğunuz ana getirecek, konudan koparacak temel bir yöntem var: “Farkındalık Objesi Yöntemi.”

Öz Şefkatli Farkındalık kitabında Yazar Christopher K. Germer bu yöntemden bahsediyor ve diyor ki:

“Zihnimizin meşgul olduğu anlar vardır. O anlarda ne düşündüğümüzün, ne hissettiğimizin ya da ne yaptığımızın farkında bile olmayız ve adeta otomatik pilota takılmış gibi tepki veririz. Farkındalık ise şimdiki anda olma özelliğine sahiptir; ne deneyimlediğimizi onu deneyimlediğimiz sırada bilmektir; farkındalık içinde olduğumuzda en azından o an için hayatın olduğundan farklı olmasını istemek gibi bir özlem içinde olmayız. Günlük hayatın herhangi bir anında bilinçli farkındalık haline geçebiliriz. Bu kendinize anla ilgili bir soru sormak ör: şu anda ne hissediyorum?; bedeninize odaklanmak ör: ayaklarınızın yerle teması, nefesinizi dinlemek; veya çevreden gelen bir sesi yakalamak ile mümkün olabileceği gibi o anda sevdiğiniz bir şeye bakarak da olabilir. Bunu bir obje edinerek, bilinçli farkındalık alıştırması haline getirebilirsiniz.”
*

Farkındalık objesi, bir kalem, taş, boncuk, bileklik, vb. herhangi bir obje olabilir. Yanınızda sürekli taşıyıp, kolay elinize alabileceğiniz minik bir cisim olması iyi olur. Ona bir isim verebilirsiniz; “tam da burada, şu anda, şimdi,” vb. ya da elinize aldığınızda kendinize söyleyebileceğiniz bir cümle olabilir: “iyi hissediyorum, rahatım, şu andayım, buradayım,” vb.

Küçük çocukların uyku ile özdeştirdikleri peluş oyuncak ya da yastıkları gibi siz de farkındalık objenizi bir kere “ana gelmek” ile özdeşleştirdiğinizde ve bu amaçla elinize almaya niyet edip, buna başladığınızda odağınız da yavaş yavaş değişmeye başlar.

Bunun bir çok faydası vardır:

▪️Durmak, dikkat vermek
▪️Algı, yargı, düşünce ya da duygu yerine andaki deneyime odaklanmak
▪️Sakinleşmek
▪️Perspektifi yönlendirmek
▪️Yorumlamak yerine akışa izin vermek
▪️Kendini daha canlı hissetmek, hoşgörü göstermek

Kendinize bir nevi alan açmayı ve şifa vermeyi sağlar şimdiki ana gelebilmek…

Siz de bu amaçla bir obje edinmeye ve bu yöntemi denemeye ne dersiniz?

Sevgiler.

Yeşim Erman

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.