Gerçekleşmesini İstediğin Her Ne Varsa: N.O.Z.

Bu konuda bir koçluk öğretisi paylaşmak istiyorum sizinle:

“N O Z”
✨ N İ Y E T
✨ O D A K
✨ Z İ H N İ Y E T

Diyelim ki gerçekleşmesini istediğiniz bir şey var…

1. Önce, olmasına “niyet” ediyorsunuz.
Her şey niyet ile başlar. Bir niyet cümlesi söylüyorsunuz içinizden. Oruç tutmaya niyet eder gibi. Bir gün akşama kadar aç kalsanız ciddi acıkırsınIz ama oruç tuttuğunuzda bilirsiniz ki iftara kadar niyetlisinizdir ve şartlanırsınız yememeye, içmemeye. Niyet dönüştürür. Örnek konunuz; yakın zamanda biraz kilo fazlanızı vermek olsun diyelim. Bu durumda, niyet cümlesi şöyle olabilir: “1 ay içinde sağlıkla 3 kilo vermeye niyet ediyorum.”

2. İkinci olarak “odak.”
Dikkatiniz nerede ise odağınız oradadır. Odaklanmak enerji ve konsantrasyonu vermektir. Kilo verme örneğinde eğer odaklanırsanız enerjinizi yönlendirir, yapmanız gerekene konsantre olabilirsiniz. Yediklerinize dikkat eder, sağlıklı beslenir ve daha çok harekete başlarsınız. Ya da bir diyetisyene gidersiniz. Sonuçta çözüm üretirsiniz ve uygulamaya geçersiniz.

3. Üçüncüsü ise “zihniyettir.”
İsteğinizi oldurmak için nasıl bir zihin yapısı size yardımcı olur? Olumlu, yapıcı, meraklı, öğrenen, kararlı… Burada önemli bir nokta ne kendinizi ne de konu hakkında ilgili olsa dahi başka kişileri/şeyleri yargılamamak, suçlamamaktır. Sorumluluk tamamen sizdedir. Etki sizin elinizdedir. İllaki hep başarmak / sonuç almak durumunda değilsinizdir. Önemli olan “neden ben?” ya da “keşke” demeden; “ne öğrendim bundan?” ya da “bir dahaki sefere neyi farklı yapsam daha iyi olur?” demektir. O zaman düşünce şeklinizi değiştirebilir; yapıcı ve öğrenen zihniyette olabilirsiniz. Farklı bakış açısı üretebilirsiniz. Kilo örneğinde mesela, diyelim ki diyet yapıyorsunuz ama o gün canınız tatlı çekince dayanamayıp tatlı yediniz. Önce kabul edin bu gerçeği. Olan oldu. Neden olduğunu bilin ama kendinizi suçlamadan eylemin sorumluluğunu alın. Bir dahaki sefere mümkünse tekrarlamamak üzere yola kaldığınız yerden, aynı niyetle devam edin.

Farkındalıkla başlar herşey. Beraberinde seçim ve eylem getirir değişime dönmesi için.

NOZ bir araç olabilir size farkındalık ve destek için.

İsteyipte, yapamayacağımız birşey yok…🙏🏻😇🦋

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.