Farkındalık…

Farketmediğimiz bir şeyi nasıl değiştirebiliriz?

Farkındalık, içinde bulunduğumuz anda bilinçli olarak var olmak demek. Şu anda ne yapıyorum, ne gözlemliyorum, ne hissediyorum?

Bunlara odaklanmak farkındalık sağlarken; bunlar yerine önümüze çıkan engellere hatta daha çok geçmişe takılmak ve değişimi tehdit olarak görmek, farkındalığımızı köreltir.

Bir örnek verebiliriz. Diyelim ki, bir yöneticisiniz ve uzaktan çalışma döneminde ekip yönetimi ile ilgili ciddi sıkıntılar yaşamaya başladınız. Daha önce de yaşadığınız bir takım olumsuzluklar bu dönemde gözle görülür şekilde arttı. Peki bu durumda önceden deneyimlediğiniz sorunlar artarak yineleniyorsa ne yapacaksınız? Sorunu çalıştığınız insanlarda arayıp, değişen koşullara kendinizi kapatacak mısınız? Elbette bu çözüm getirmez… Farkında olduğunuz sorunun temelini bulmalı, anlamaya çalışmalısınız. Belki de fark yaratmak için yeni bir farkındalık kazanmanız gerekiyordur.

Kaynağa inmek sayesinde kişi, istediği değişimi yapıp yapmamaya ya da değişimin üstesinden gelip gelmemeye; bunu da yapacaksa nasıl ve ne şekilde yapacağına karar verir. O yüzden farkındalık değişimin ilk adımıdır.

Sözün özü; farkındalıkla değişebiliriz…

Sevgiler.
@yesimerman

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.